System detekcji gazów dla stacji kontroli pojazdów (SKP)
oraz warsztatów
System detekcji gazów dla stacji kontroli pojazdów czy system detekcji gazów w warsztacie to obowiązkowe zabezpieczenie tego typu obiektów chroniące pracowników przed zagrożeniami. Zagrożeniem oczywiście jest pojazd odwiedzający taki obiekt. Przepisy wymieniają podstawowe możliwe substancje niebezpieczne jak paliwa gazowe LPG (Liquefied Petroleum Gas) oraz CNG (Compressed Natural Gas) lub LNG (Liquefied Natural Gas). CNG i LNG to z punktu widzenia detekcji gazów to samo (gaz ziemny) więc dla ułatwienia użyjemy poprostu określenia CNG. Zagrożeniem ze strony paliw gazowych jest nieszczelność instalacji i co za tym idzie wyciek gazu do niewielkiego kubaturowo pomieszczenia stacji lub warsztatu, a co za tym idzie możliwość osiągnięcia stężenia wybuchowego. Kolejnym zagrożeniem są spaliny. Przepisy wymieniają tlenek węgla "czad" jako gaz najbardziej niebezpieczny i toksyczny. Powstaje on przy niepełnym spalaniu paliwa (np. w źle wyregulowanym silniku), a do warsztatu trafiają przeważnie pojazdy uszkodzone, są tam naprawiane więc zagrożenie jest większe niż np. w garażu. Niektórzy mogliby w tym miejscu zauważyć, że przecież są detektory garażowe na tlenek węgla i możnaby użyć ich również na stacji kontroli pojazdów czy w warsztacie. Niestety byłby to poważny błąd. Hala garażowa nie jest miejscem pracy, a jedynie krótkotrwałym miejscem pobytu i dotyczą jej inne wymogi. Tymczasem warsztat lub stacja kontroli pojazdów jest miejscem pracy i musi spełniać wymogi Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Dziennik Ustaw 2002r. Nr 218 poz. 1833. Powyższy przepis wyznacza granice stężeń gazów jakie moga pojawić się w miejscu pracy (NDS i NDSCh) i co istotne są one inne niż te przyjmowane dla hal garażowych. Tym samym użycie detektora "garażowego" byłoby błędem ponieważ regowałby przy innych wartościach niż wyznaczone przez regulacje prawne. W detekcji tlenku węgla na stacji kontroli pojazdów lub w warsztacie wyznaczone wartości to NDS 20ppm (średnia ważona AV), a NDSCh 100ppm (śrendia ważona AV). W pracy z silnikami wysokoprężnymi (diesla) szczególnie w warsztatach i stacjach dla pojazdów ciężarowych nie wolno pominąć zagrożenia ze strony ditlenku węgla (CO2) lub toksycznego ditlenu azotu (NO2), który jest gazem silnie wpływającym na organizm już przy niskich stężeniach także określonych w przepisach NDS i NDSCh. Tym samym nawet jeżeli przepisy nie mówią wprost, że mamy zainstalować czujniki CO2 lub NO2 to przepisy o NDS i NDSCh nie pozwalają przekroczyć określonych wartości. Czym są NDS i NDSCh?
Najwyższe Dopuszczalne Stężenie (NDS) - wartość średnia ważona stężenia, którego oddziaływanie na pracownika w ciągu 8-godzinnego dobowego i przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, określonego w Kodeksie pracy, przez okres jego aktywności zawodowej nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia oraz w stanie zdrowia jego przyszłych pokoleń; (definicja wg rozporządzenia)
Najwyższe Dopuszczalne Stężenie Chwilowe (NDSCh) - wartość średnia stężenia, które nie powinno spowodować ujemnych zmian w stanie zdrowia pracownika, jeżeli występuje w środowisku pracy nie dłużej niż 15 minut i nie częściej niż 2 razy w czasie zmiany roboczej, w odstępie czasu nie krótszym niż 1 godzina; (definicja wg rozporządzenia)
Oczywiście przepisy odnoszą się głównie do popularnych ogólnodostępnych stacji kontroli pojazdów i warsztatów natomiast nie wolno zapominać o tych mniej znanych warsztatach specjalistycznych lub obsługujacych specjalistyczne pojazdy (ciężarowe pojazdy specjalne, urządzenia transportu bliskiego, autobusy czy pojazdy wojskowe i czołgi). Co w nich niezwykłego? Tego typu pojazdy mogą być zasilane innymi paliwami lub mogą nie być ograniczone przepisami o ograniczonej emisji (np. pojazdy wojskowe). Tym samym prjektując tego typu obiekty możemy mieć dodatkowe zagrożenia jak np. wodór (H2), opary paliw czy substancje używane przy pracach w danym obiekcie.
Poniżej publikujemy materiały projektowe opisujące szczegółowe wymagania i rozwiązania dla stacji kontroli pojazdów oraz warsztatów i jednoczesnie zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy projektowej naszego działu wsparcia projektowego.
Sprawdź powiązane przepisy w zakładce: REGULACJE PRAWNE W ZAKRESIE SYSTEMÓW DETEKCJI I DETEKTORÓW GAZÓW
Zagrożenia gazowe w halach garażowych:
- tlenek węgla (CO)
- propan-butan (LPG)
- metan (CNG)
- metan (LNG)
- wodór (H2)
- tlenek azotu (NO)
- ditlenek azotu (NO2)
- ditlenek węgla (CO2)
SYSTEMY DETEKCJI GAZÓW Z CENTRALĄ
Centrala Gas Controller 06 GC-06
Gas Controller 06 (GC06) to najnowocześniejsza cyfrowa centrala systemu detekcji MSR PolyGard2 zaprojektowana aby zapewnić wymaganą funkcjonalność, ochronę obiektu i komfort użytkowania, w każdej aplikacji oraz spełnić surowe normy bezpieczeństwa. Spełnia m.in. normę PN-EN 50271 dla systemów wykorzystujących techniki cyfrowe oraz normę PN-EN 50545-1 dla systemów detekcji w halach garażowych i tunelach.
Centrala GC06 jest dostępna w wersji standardowej oraz z licznymi opcjami dodatkowymi, dzięki którym można zbudować system o dopasowanej do danego obiektu funkcjonalności.
W wersji standardowej:
Może obsługiwać nawet do 96 detektorów cyfrowych PolyGard2 używając standardu komunikacyjnego RS-485 oraz do 4 detektorów analogowych z użyciem komunikacji analogowej 4-20mA. Każdy z detektorów może wykrywać dowolny gaz i może mieć 4 dowolnie zaprogramowane progi alarmowe (umożliwa m.in. podpięcie czujników temperatury lub wilgotności). Progi alarmowe mogą być ustawiane na wzrost stężenia gazu, na spadek stężenia lub na wzrost i spadek (np. dla detektorów tlenu). Centrala oferuje 2 równoległe pomiary: wartość bieżąca (CV - current value) oraz wartość średnia (AV - average value) co ma szczególne znaczenie przy detekcji gazów toksycznych wobec których przepisy o najwyższych dopuszczalnych stężeniach NDS, NDSCh stosują wartości uśrednione.
Progi alarmowe mogą być ustawiane dowolnie na wartość bieżącą lub średnią (np. progi w oparciu o przepisy o najwyższych dopuszczalnych stężeniach (NDS, NDSCh). Centrala posiada wbudowane 4 wyjścia stykowe SPDT (COM/NO/NC) oraz wyjście stykowe awarii (COM/NC). Pomiary wskazywane są dla każdego detektora naprzemiennie na wbudowanym wyświetlaczu LCD, a bieżący sygnalizowany jest z użyciem 4 LED (zasilanie, awaria, alarm 1, alarm 2). Centrala posiada pamięć zdarzeń, a 6 przycisków sterowniczych umożliwia poruszanie się po przejrzystym i intuicyjnym menu. Centrala Gas Controller 06 posiada zaawansowany system autodiagnostyki wskazujący użytkownikowi ewentualne nieprawidłowości za pomocą kodów błędów umożliwiając precyzyjną lokalizację i usunięcie problemu. GC06 montowane jest na szynę TS35 i zajmuje 6 segmentów. Zasilanie centrali 24VDC.
Norma wymaga poziomu SIL1? PolyGard2 GC06 idzie o krok dalej i gwarantuje poziom bezpieczeństwa SIL2!
Możliwe rozszerzenia i opcje:
Do 32 detektorów analogowych i do 32 wyjść stykowych (za pomocą modułów rozszerzających EP-06), optyczna sygnalizacja braku zasilania, port USB do odczytu pełnej pamięci wartości pomiarowych oraz zdarzeń (moduł pamięci), interfejs RS485 z protokołem Modbus RTU do połączenia z innymi systemami np. BMS (Building Management System) lub SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition), opcja montażu na drzwiach (np. rozdzielnicy), zasilanie rezerwowe (buforowe).
Dokumenty i certyfikaty:
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.
Detektor PolyGard2
Detektor PolyGard2 to zaawansowane urządzenie wykrywająco-pomiarowe o prostej i przyjaznej budowie zarówno dla użytkownika jak i instalatora. Cyfrowy czujnik gazów PolyGard2 jest częścią systemu MSR PolyGard2 i może być wyposażony w maksymalnie 3 sensory gazów z ponad 50 dostępnych substancji (w tym tzw. sensory wyniesione czyli oddalone na przewodzie od samego detektora). Detektor oferowany jest w wersji podstawowej oraz z licznymi opcjami i dodatkowymi funkcjami.
Budowa detektora i montaż:
Konstrukcja detektora jest modułowa (obudowa, płyta główna i sensor) co umożliwia wymianę dowolnego elementu bez konieczności wymiany całego detektora. Instalatorzy z pewnością docenią liczne ułatwienia montażowe jak możliwość wyboru otworów pod dławnice i sensory co ułatwia montaż detektora w pionie lub poziomie i dopasowanie do obiektu. Wyjmowana płytka zapewnia łatwą pracę z obudową. Kolejne ułatwienia to dwuprzewodowe wkładki do dławnic umożliwiające wejście i wyjście przewodu jedną dławnicą, wtyczki kablowe umożliwiające podłączenie przewodu do wysokiej jakości zacisków śrubowych i możliwość jego podłączania w dowolnym momencie montażu. Możliwość modyfikacji ilości dławnic na obudowie to świetne rozwiązanie gdy potrzebujemy poprowadzić więcej przewodów, podłączamy wyjścia stykowe w detektorze lub inne elementy instalacji.
Cechy fizyczne:
Czujnik PolyGard2 charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki zewnętrzne. Posiada stopień ochrony IP64. Istnieje możliwość zastosowania dodatkowej osłony zwiększającej stopień ochrony do IP66. Obudowa wykonana z poliwęglanu posiada uszczelkę, a przewody są wprowadzane za pomocą uszczelniających się dokręcanych dławnic.
Sensory:
Detektor PolyGard2 może mieć wpięte 1, 2 lub 3 sensory. Wymienne sensory w technologii X-Change to kolejne istotne ułatwienie, które pozwala na bezproblemową eksploatację i obniża koszty utrzymania. Dostępne substancje są wyszczególnione w karcie katalogowej.
Parametry pomiarowe:
Każdy sensor posiada indywidualny adres i jego pomiar jest wyświetlany na centrali. Każdy pomiar może być wskazywany jako wartość bieżąca (CV - current value) oraz jako wartość średnia (AV - average value). Wartość średnia jest szczególnie przydatna przy pomiarach gazów toksycznych gdzie oddziaływanie na człowieka, a tym samym wartości przyjęte w przepisach o najwyższych dopuszczalnych stężeniach (NDS, NDSCh) są wyrażane jako średnia ważona. Dla każdego sensora można ustawić 4 progi alarmowe w detektorze (progi mogą być ustawione dowolnie, na wartość chwilową lub na wartość średnią, w tym na spadek stężenia, na wzrost stężenia lub na oba przypadki np. dla detektorów tlenu).
Ważniejsze parametry wersji podstawowej:
- pomiar 1 do 3 gazów
- 4 progi alarmowe
- 2 równoległe pomiary wartość bieżąca (CV - current value) oraz wartość średnia (AV - average value)
- sensory elektrochemiczne, katalityczne, podczerwone, półprzewodnikowe (freony)
- spełnia normę PN-EN 50271, PN-EN 50545-1 oraz SIL2
- łatwy montaż z użyciem 1 przewodu
- nowoczesna i bezpieczna komunikacja w standardzie cyfrowym RS-485
- wysoka dokładność i stabilność pomiarów
- wymienny moduł sensora w technologii X-Change
- bardzo wysoka odporność detektora na warunki zewnętrzne IP64 (z dodatkową osłoną IP66)
- łatwy montaż i wymiana dzięki wymiennym elementom i wtyczkom instalacyjnym
Wybrane opcje dodatkowe:
- podłączenie maksymalnie trzech sensorów cyfrowych SC2
- możliwość zamontowania sensora cyfrowego SC2 w odległości do 15 metrów od płyty detektora np. dla obiektów wysokich hal produkcyjnych
- podłączenie maksymalnie jednego sensora SSAX1-1 (przeznaczony do pracy w 1 i 2 strefie zagrożenia wybuchem)
- możliwość zamontowania sensora SSAX1-1 w odległości do 5 metrów od płyty detektora np. zagłębienia i windy pojazdów (Parklift)
- wersja z sygnałem 4-20mA
- wersja z przekaźnikiem (wyjściem stykowym)
- zmiennokolorowy wyświetlacz (normalna praca - zielony; alarm - czerwony)
- wbudowany sygnalizator optyczno-akustyczny
- sonda kanałowa do montażu w kanałach wentylacyjnych
- IP 66 dzięki zastosowaniu nasadek SplashGuard dla sensorów cyfrowych SC2 i sensorów analogowych MC2 oraz sensorów SSAX1-1 przeznaczonych do pracy w pierwszej i drugiej strefie zagrożenia wybuchem.
Dokumenty i certyfikaty:
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.
SCHEMATY SYSTEMU DETEKCJI NA STACJACH KONTROLI POJAZDÓW I W WARSZTATACH
Wydawałoby się, że przecież mechanicy znają zagrożenia i wiedzą jak postępować przez co wypadek na SKP lub w warsztacie jest praktycznie niemożliwy. Niestety praktyka pokazuje coś zupełnie innego. Czasem jest to niewiedza mechaników jak przy śmiertelnym wypadku 2 osób, które naprawiały pojazd z włączonym silnikiem przy zamkniętych drzwiach (zima) i niesprawnej wentylacji, a czasem jest to poprostu chwila nieuwagi doświadczonego mechanika, który nie zauważył, że wyciąg spalin zsunął się z rury wydechowej i zaczęły one wypełniać pomieszczenie. Wielokrotnie użytkownik pojazdu nie wie lub nie informuje mechanika np. o usterce instalacji gazowej, a samochód czeka wewnątrz hali na swoją kolej emitując gaz np. przez całą noc lub weekend.
Projektując taki obiekt nie można polegać na doświadczeniu mechaników i trzeba wziąć pod uwagę zarówno możliwość popełnienia błędu jak i po prostu możliwe przypadki czy zmęczenie pracowników. Stąd system detekcji jest ważnym elementem ochrony i prawidłowy dobór i rozmieszczenie detektorów są kluczowe do uratowania życia. Kluczową rolą systemu detekcji jest wykrycie i uruchomienie systemów zabezpieczających (głównie wentylacji, czasem otwarcia żaluzji dla napływu powietrza). W tym miejscu nalezy zauważyć, że różne gazy mają różny ciężar i ich wentylacja musi być różnie zbudowana. Tym samym inna wentylacja będzie uruchamiana dla ciężkiego LPG, a inna dla lekkigo CNG. Toksyczny tlenek węgla musi być także wykrywany na różnych poziomach zależnie czy stacja posiada kanały rewizyjne lub inne "zakamarki". Przy dalszym wzroście stężenia, którego powodem może być np. niesprawna wentylacja system musi w odpowiedni sposób powiadomić pracowników. To poważne wymagania dla systemu detekcji, który musi załączać różne wyjścia sterujące w zależności od tego jaki gaz został wykryty i musi zapewnić wielostopniowość (wiele progów alarmowych) dla prawidłowego sterowania. 2 progi, które oferowały stare proste detektory to zdecydowanie za mało aby skutecznie uruchamiać wentylację (często 2 biegową), następnie sygnalizować zagrożenie (odpowiednio do gazu) i często powiadamiać nadzór.
Przy 3 podstawowych gazach i minimum 3 progach alarmowych system musi mieć możliwość zapewnienia 7-8 wyjść sterujących dla najprostszej aplikacji w standardowej stacji kontroli pojazdów lub niewielkim warsztacie. Rozwiązaniem w systemach cyfrowych MSR PolyGard2 są nie tylko programowane wyjścia sterujące i dodatkowe moduły rozszerzeń z dodatkowymi wyjściami, ale także możliwość stosowania adresowalnych detektorów wielosensorowych co redukuje koszty systemu i ułatwia instalację. Ciekawym rozwiązaniem eliminującym konieczność stosowania rozbudowanej sygnalizacji jest możliwość wyboru detektorów ze zmiennokolorowymi wyświetlaczami oraz sygnalizatorem akustycznym. Nowoczesne obiekty (zwłaszcza te większe) posiadają także systemy nadzoru BMS (Building Management System) i system powinien móc się z nimi skomunikować za pomocą cyfrowego wyjścia RS485 ModbusRTU.
Poniżej prezentujemy przykładowe schematy systemów detekcji w stacjach kontroli pojazdów lub warsztatach i w razie pytań oferujemy bezpłatne konsultacje projektowe:
DETEKTORY SAMODZIELNE
Samodzielny detektor gazów MSC2
Multi Sense Controller
Samodzielny detektor PolyGard2 MSC2 to rozwiązanie dedykowane do niewielkich pomieszczeń wymagających lokalnej detekcji gazów i sygnalizacji gdzie nie ma potrzeby stosowania rozbudowanego systemu z centralą. Detektor samodzielny oznacza urządzenie, które łączy w sobie funkcję detekcji i funkcję sterowania innymi urządzeniami (czyli nie potrzebuje dodatkowej centrali lub innych elementów aby działać i chronić pomieszczenie). Cyfrowy czujnik gazów MSC2 może także (opcjonalnie) być podłączony do większego adresowalnego systemu (MSR PolyGard2) lub może wysyłać informacje do systemów nadzoru budynku BMS - (Building Menagement System) lub SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition). Konstrukcja detektora umożliwia podłączenie do 3 sensorów gazów (z ponad 50 dostępnych substancji) co tworzy z niego prawdziwy detektor wielogazowy. Oczywiście możliwe jest podpięcie sensorów wyniesionych (czyli oddalonych na przewodzie). Przykładow często spotykane rozwiązanie (sensor gazu lżejszego od powietrza pod sufitem, sensor tlenu wraz z modułem detektora na wysokości głowy człowieka i sensor gazu cięższego przy podłożu). Wielofunkcyjność detektora gazów MSC2 i możliwość dopasowania do wielu obiektów zapewniają liczne możliwości rozszerzeń i opcji.
Cechy montażowe i konstrukcja detektora:
MSC2 to kompaktowe urządzenie z wieloma ułatwieniami montażowymi. Elementem bazowym jest płyta główna, płyta czołowa (w wersji z wyświetlaczem) i obudowa. Demontowalna płyta główna umożliwia praktycznie dowolny montaż dławnic i sensorów zależnie od potrzeb na obiekcie. Płyta czołowa jest przytwierdzona na stałe do obudowy czołowej, ale cała obudowa czołowa także może być zdjęta co upraszcza montaż detektora. Drobne detale jak dławnice z wypełnieniem dla 2 przewodów, czy dobrej jakości zakręcane wtyczki są cechą charakterystyczną wszystkich konstrukcji MSR. Zróżnicowane wtyki dla poszczególnych podzespołów minimalizują ryzyko błędnego podłączenia elementów. Detektor moze być wyposażony w wyjścia stykowe, które sa zlokalizowane u góry (podobnie jak wejście zasilania) co ułatwia montaż nie wymuszając na instalatorze "obchodzenia" detektora przewodami i wpinania ich od dołu.
Właściwości fizyczne:
MSC2 jest nie tylko funkcjonalny, ale także charakteryzuje się wysoką odpornością o stopniu IP64. Stopień ochrony można zwiększyć do IP66 stosując dodatkową osłonę. Poliwęglanowa uszczelniona obudowa wraz ze skręcanymi dławnicami zapewniają wymaganą ochronę wnętrza.
Sensory:
Samodzielny detektor gazów MSC2 umożliwia podłączenie 1, 2 lub 3 sensorów zapewniając każdemu z nich indywidualny adres i wskazując ich pomiar naprzemiennie. Moduły sensoryczne wykonane są w technologii X-Change co oznacza, że są wpinane na wtyczkę i mogą być wymieniane samodzielnie przez użytkownika obniżając tym samym koszty eksploatacji i ułatwiając obsługę. Dostępne gazy i opary znajdują się w karcie katalogowej.
Możliwości pomiarowe:
Każdy z sensorów jest identyfikowalny i jego pomiar jest widoczny na wyświetlaczu detektora (naprzemiennie). Jednocześnie dla każdego sensora mogą być prowadzone równolegle 2 pomiary wartości bieżącej (CV - current value) oraz wartośi średniej (AV - average value). Ma to szczególne znaczenie w detekcji gazów toksycznych, gdzie istotny jest czas ekspozycji (narażenia) na daną substancję. Wprost określają to obowiązujące regulacje prawne o najwyższych dopuszczalnych stężeniach (NDS, NDSCh), które podają toksyczne właściwości substancji właśnie jako funkcje średniej ważonej (czyli nie chwilowej bieżącej wartości). Każdy sensor może mieć przypisane dowolne 4 progi alarmowe co umożliwia adekwatne dopasowanie reakcji presonelu i urządzeń zabezpieczających (w starych systemach 2 progowych było to znacznie ograniczone do funkcji ostrzeżenie/alarm). Progi mogą być zaprogramowane na wartość chwilową lub na wartość średnią oraz na spadek lub na wzrost (lub na obie funkcje np. w magazynach gazów obojętnych i tlenu).
Funkcje sterownicze i alarmowe:
Detektor samodzielny pełni funkcję zarówno detektora jak i centrali, a więc musi dysponować odpowiednimi możliwościami sterowania. W MSC2 mamy szeroki wachlarz do wyboru. Wyjścia stykowe, wyjście analogowe 4-20mA, sygnalizacja optyczna (zmiennokolorowy wyświetlacz bez alarmu zielona, w czasie alarmu czerwony; diody LED zasilania, alarmu, awarii), sygnalizacja optyczno-akustyczna wewnętrzna (do pomieszczeń), wyjście cyfrowe RS485 Modbus RTU lub DGC Bus dla systemów nadzorczych.
Ważniejsze parametry wersji podstawowej:
- pomiar 1 do 3 gazów
- 4 progi alarmowe
- 2 równoległe pomiary wartość bieżąca (CV - current value) oraz wartość średnia (AV - average value)
- sensory elektrochemiczne, katalityczne, podczerwone, półprzewodnikowe (freony)
- spełnia normę PN-EN 50271, PN-EN 50545-1 oraz SIL2
- nie wymaga centrali
- zmiennokolorowy wyświetlacz (normalna praca - zielony; alarm - czerwony)
- wysoka dokładność i stabilność pomiarów
- wymienny moduł sensora w technologii X-Change
- bardzo wysoka odporność detektora na warunki zewnętrzne IP64 (z dodatkową osłoną IP66)
- łatwy montaż i wymiana dzięki wymiennym elementom i wtyczkom instalacyjnym
- wyjścia sterownicze dla urządzeń zewnętrznych
Wybrane opcje dodatkowe:
- wbudowany sygnalizator optyczno-akustyczny
- nowoczesna i bezpieczna komunikacja w standardzie cyfrowym RS-485
- sensor wyniesiony (nawet do 30m od płyty głównej detektora np. dla pomieszczeń zamkniętych)
- sonda kanałowa do montażu w kanałach wentylacyjnych
- dostępna opcja bez wyświetlacza
Dokumenty i certyfikaty:
Fotografie oraz kolorystyka urządzeń może odbiegać od przedstawionej.