Przeglądy techniczne systemów detekcji gazów, kalibracja detektorów i obsługa serwisowa.
Wzorcowanie, kalibracja i adjustacja detektorów.
UWAGA Alarm systemu detekcji może być prawdziwy. Przed wejściem do pomieszczenia sprawdź czy nic Ci nie zagraża.
Zawsze miej przy sobie detektor wielogazowy Multi Gas Clip.
Wraz z upływem czasu oraz kontaktem z różnymi substancjami w powietrzu detektory tracą swoje właściwości pomiarowe. Ich sygnał zmienia się na skutek zachodzących w nich reakcji i procesu starzenia. Dla odbiorcy widoczne jest to jako nieprawidłowy pomiar. Dlatego po pewnym okresie czasu detektor musi zostać ponownie wyregulowany aby jego sygnał odpowiadał podanej substancji wzorcowej. Porównanie sygnału detektora ze wzorcem nazywamy kalibracją lub wzorcowaniem, a samą regulację detektora aby sygnał był prawidłowy adjustacją. Nazwy te nie są przypadkowe i zostały opisane w Międzynarodowym Słowniku Terminów Metrologii Prawnej (wyd. Główny Urząd Miar).
Współczesne systemy mają zakodowane w pamięci maksymalne czasookresy kalibracji, o których przypominają odpowiednią sygnalizacją. Trzeba jednak pamiętać, że są to okresy przewidziane dla pracy sensora w czystych warunkach. Na obiektach rzadko mamy czyste powietrze pozbawione różnych substancji i śmieci więc często wiele urządzeń wymaga częstszej kalibracji niż wynika to z założeń producenta. Dodatkowo w trakcie eksploatacji mogą występować chwilowe stężenia o bardzo wysokich wartościach lub mogą się pojawiać substancje zatruwające (czyli substancje degradujące element sensoryczny). W wielu typach sensorów zachodzą reskcje fizyko-chemiczne co powoduje, że im częstszy i intensywniejszy kontakt z różnymi substancjami tym wymagany czasookres kalibracji może być krótszy. Oznaki konieczności wcześniejszej kalibracji można wykryć jedynie podczas prawidłowo wykonanego przeglądu technicznego z użyciem odpowiednich gazów (dopasowanych do danego detektora), podawanych w odpowiedni sposób.
Sytuacje wymagające wcześniejszej kalibracji detektora:
- Przekroczenie zakresu pomiarowego (overrange).
- Nieprawidłowa reakcja na gaz wzorcowy.
- Kontakt z substancją zatruwającą powodujący ujemne przekroczenie zakresu (underrange).
Czynniki wpływające na degradację sensora:
- Podawanie gazów o nieznanym lub zbyt wysokim stężeniu (gazów z zapalniczek, butli gazowych, papierosów, spalin, chemikaliów).
- Przekraczanie zakresu i innych parametrów pracy urządzenia.
- Praca w kontakcie z gazem (np. ciągła obecność gazu w niskich stężeniach).
- Praca w zanieczyszczonej atmosferze.
- Kontakt z substancjami zatruwającymi.
- Praca w trunych warunkach.
Kalibrację detektorów typu PolyGard2 lub PolyXeta2 można wykonać w miejscu instalacji detektora (serwis terenowy) jak i przesyłając moduł sensora do laboratorium P.T.SIGNAL. Wybierając opcję wysyłki urządzeń warto pamiętać o zabezpieczeniu obiektu np. za pomocą zapasowych modułów sensorycznych dostępnych w ofercie.
Czasookresy kalibracji detektorów zależą od typu zastosowanego sensora i są dostępne w instrukcji obsługi Państwa systemu detekcji gazów.
Przegląd techniczny systemu detekcji gazów.
System detekcji gazów składa się z szeregu elementów oraz połączeń, które muszą pracować prawidłowo aby chronić obiekt. Przegląd techniczny to zespół czynności serwisowych wykonywanych w miejscu instalacji systemu polegających na sprawdzeniu poprawności działania, pomiaru oraz reagowania systemu detekcji gazów. Jest to najważniejsza czynność kontrolna potwierdzajaca działanie systemu jako całości, a tym samym poprawnej ochrony obiektu. Wykonywanie przeglądu technicznego wymaga nie tylko uprawnień, ale przede wszystkim doświadczenia i odpowiedniej wiedzy co oznacza, że nie powinno być wykonywane przez przypadkowe osoby. Przegląd wykonany przez osobę bez wymaganych uprawnień jest nieważny i skutki tego obciążają zarządzającego obiektem. Do wykonania przeglądu technicznego niezbędne jest także odpowiednie wyposażenie i gazy testowe do odpowiednich stężeniach dopasowanych do danych detektorów.
Regularny przegląd techniczny systemu detekcji gazów jest wymagany przez obowiązujące regulacje prawne w zakresie budowlanym, ochrony przeciwpożarowej i BHP, instrukcję obsługi systemu, a nawet przez ubezpieczyciela obiektu.
Czynności których nie należy wykonywać w stosunku do urządzeń detekcyjnych:
- Nie wolno podawać gazów o nieznanym lub zbyt wysokim stężeniu (z zapalniczek, butli gazowych, spray'ów, papierosów lub dymu, substancji chemicznych).
- Nie należy używać do pobudzania czujników gazów testowych w spray'u. Testowanie w ten sposób jest nieprawidłowe, niemiarodajne i może prowadzić do uszkodzeń.
- Nie należy podawać gazów o stężeniu przekraczającym zakres pomiarowy.
- Nie należy podsuwać parujących cieczy bezpośrednio pod sensory.
- Nie należy przekraczać dopuszczalnego przepływu lub ciśnienia podawanego gazu.
- Nie należy stosować chemikaliów w pobliżu detektorów. W przypadku prowadzenia prac budowlanych należu odpowiednio zabezpieczyć detektory.
Obowiązujace regulacje prawne i inne wymogi:
- Dz.U.Nr 109 poz. 719 "Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów"
Rozdz.1 par.2. pkt.1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
pkt.9). Urządzeniach przeciwpożarowych - należy przez to rozumieć [...] urządzenia zabezpieczajace przed wybuchem i ograniczające jego skutki.
Rozdz.1 par.3. pkt.3. Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzone w okresach ustalonych przez producenta nie rzadziej jednak, niż raz w roku. - Dz.U. Nr 89, poz. 414 "Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane" (z późniejszymi zmianami).
Art.5.
2. Obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami, o których mowa w ust. 1 pkt 1-7.
Art.61.
Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
1) utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2;
Art.70.
1. Właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, na których spoczywają obowiązki w zakresie napraw, określone w przepisach odrębnych bądź umowach, są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1-4, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem.
2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, powinien być potwierdzony w protokole z kontroli obiektu budowlanego. Osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie przesłać kopię tego protokołu do właściwego organu. Właściwy organ, po otrzymaniu kopii protokołu, przeprowadza bezzwłocznie kontrolę obiektu budowlanego w celu potwierdzenia usunięcia stwierdzonych uszkodzeń oraz uzupełnienia braków, o których mowa w ust. 1.
Art.93.
Kto:
8) nie spełnia obowiązku, o którym mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1-4,
9) nie spełnia, określonych w art. 63 ust. 1 lub art. 64 ust. 1 i 3, obowiązków przechowywania dokumentów, związanych z obiektem budowlanym lub prowadzenia książki obiektu budowlanego, podlega karze grzywny." - Regulacje prawne nakazujące zastosowanie systemu detekcji
Tego typu przepisy nie muszą mówić wprost o konieczności wykonywania przeglądów technicznych. Nakaz zastosowania systemu bezpieczeństwa w domyśle ma jego eksploatacje zgodnie z wymogami instrukcji obsługi. Tym samym ustawodawca nie musi obligować użytkownika konkretnym zapisem do wykonywania przeglądów, aby były one konieczne. - Umowa ubezpieczeniowa obiektu.
Umowy obezpieczeniowe zawierają zapisy nakładające wymóg utrzymania obiektu i wykonywania niezbędnych czynności serwisowych zgodnie z instrukcjami urządzeń stanowiących wyposażenie budynku.
Kompleksowa obsługa serwisowa systemów detekcji MSR-Care.
Państwa czas jest cenny, a system detekcji jest tylko jedną z instalacji w Państwa obiekcie. Rozumiemy to i dlatego stworzyliśmy program kompleksowej obsługi serwisowej MSR-Care, która obejmuje wszystkie okresowe czynności konieczne do wykonania, w prostej formie i zryczałtowanej, łatwej do ujęcia w budżecie, cenie. Dzieki takiemu rozwiązaniu nie musicie Państwo pamiętać o terminach wykonania kolejnych czynności ani kalkulować kosztów. Opiekujemy się Państwa systemem, a jedyne dodatkowe koszty pojawiają się tylko wtedy gdy jakiś element wymaga wymiany.
Zalety programu MSR-Care:
- Przeglądy i kalibracje okresowe w zryczałtowanej rozłożonej cenie (łatwiejsze zaplanowanie budżetu).
- Niższa łączna cena czynności serwisowych (mniejsze koszty eksploatacji).
- Niższe ceny na części zamienne i nowe urządzenia (mniejsze koszty napraw).
- Drobne naprawy lub kalibracje* między okresami wykonywane bez dodatkowych kosztów (mniejsze koszty napraw).
* - kalibracje między przewidywanymi okresami mogą być spowodowane różnymi czynnikami i ich częsty wymóg może być oznaką nieprawidłowej instalacji. W takim przypadku umowa może zostać zweryfikowana po pierwszym okresie eksploatacji, w szczególności gdy detektor jest zainstalowany w trudnodostępnym miejscu.
Zaufaj profesjonalistom.
Zespół serwisowy P.T.SIGNAL